جرثقیل سقفی

Ecom و مزیت رقابتی EDI در GS1 (مطالعه موردی Deutsche Bundesbank در آلمان) و CRH در هلند

ماهنامه شماره 22 (خرداد ماه 1396)

 • مقدمه

گروه مصالح ساختمانی با به‌کارگیری بیش از 87000 نفر در حدود 3800 مکان در سراسر دنیا، بیش از چهار دهه، این شرکت را توسعه داده است و یک مدل ثابت از بهبود کسب‌وکار اجرا است. با ساخت کسب‌وکار بهتر در عملیات بین‌المللی، شرکت بزرگ‌شده و به یک رهبر در جهانی صنعت مصالح ساختمانی باارزش ایجادشده بیش از 16٪ از زمان شکل‌گیری تبدیل‌شده است. فرم­های EB توسط GS1 هلند در پاسخ به نیاز بیان‌شده توسط شرکت‌های عمده‌فروشی از بخش ساخت‌وساز هلند توسعه داده شد. این عمده‌فروشان ارتباط تجاری با تعدادی از تأمین‌کنندگان کوچک و بسیاری از پیمانکاران کوچک (ساختمان) دارند. این شرکت‌های کوچک (اغلب شرکت‌های یک‌نفره) دارای منابع فناوری اطلاعات نیستند و از سیستم‌های ERP استفاده نمی‌کنند تا بتوانند پیام‌های دریافت شده XML را ترجمه کنند. برای انجام تجارت الکترونیکی با تجارت خود، شرکا به یک ابزار ساده نیاز داشتند، که قادر به نمایش محتوای پیام‌های XML دریافت شده در فرم قابل‌خواندن انسان باشد. از طرفی بانک مرکزی آلمان، شفاف­سازی سیستم پرداخت نقدی را برای ارائه دسترسی به مبادله داده‌های تجاری استاندارد برای سفارش، دریافت و تحویل یادداشت‌ها و سکه‌ها به‌تمامی بانک‌های تجاری در آلمان معرفی کرده است. راه‌حل‌های امنیتی بالا به همراه GS1 آلمان با استفاده از استانداردهای GS1 eCom و استفاده کامل از کلیدهای شناسایی GS1، توسعه داده‌شده است.

 • GS1eComدرDeutsche Bundesbank در آلمان

پروژه شفاف­سازی سیستم پرداخت نقدی چیست؟

برخی از رسوایی‌های شدید و ورشکستگی تجاری در بخش خدمات نقدی تدارکات نقدی آلمان، نیاز به سیستم شفاف پرداخت نقدی را ایجاد کردند. مؤسسات بازرگانی و اعتباری به‌ویژه در شفافیت فرایندهای لجستیک نقدی علاقه‌مند بودند.

اهداف و مقاصد شفاف­سازی سیستم پرداخت نقدی

GS1 آلمان راه‌حلی برای بهینه‌سازی فرایندهای معامله برای جابجایی پول نقد را ارائه داد. این بهینه‌سازی و نوسازی طیف وسیعی از خدمات مبادله پول نقد Bundesbank، توسط فرایندهای زیر به دست آمد:

 • پیاده‌سازی عملیات تجارت الکترونیک پشتیبانی شده در زمینه تبادل اطلاعات استانداردشده
 • معرفی بارکدهای پشتیبانی شده از معاملات تجاری.

شرح برنامه

توصیه­های شفاف­سازی سیستم پرداخت نقدی شامل دو حوزه فرآیند است:

 1. سفارش الکترونیکی پول نقد: سفارش‌ها را می‌توان ‌صورت الکترونیکی به Deutsche Bundesbank ارسال کرد. مشتریان به‌محض دریافت اطلاعیه­ای از تحویل، بر اساس سفارش پول نقد پرداخت می­شود. با تأیید تحویلDeutsche Bundesbank مشتریان خود را از نحوه پرداخت پول نقد باخبر می­کند.
 2. اخطار الکترونیکی در پرداخت: مشتریان می­توانند پرداخت نقدی قبل از تحویل بهDeutsche Bundesbank را اطلاع دهند. این برمبنای فرایند حذف کاغذی است. پس از پذیرش در پرداخت، Deutsche Bundesbank رسیدهای تائید و به همین ترتیب رسید نهایی که شامل نتایج دقیق شمارش پول نقد است را دریافت می­کند.

استاندارد GS1 eCom استفاده‌شده:

پیام­های استاندارد XML GS1، برای تبادل داده­های جریان نقدی مورداستفاده قرار می­گیرد: (EANCOM نیز آماده استفاده می­شود)

 • سفارش چندمنظوره برای سفارش نقدی
 • مشاوره ارسال نامه برای اخطار تحویل، تائید تحویل و اخطار در پرداخت
 • دریافت مشاوره برای تائید دریافت، اطلاعیه ورودی و دریافت نهایی

پول نقد توسط کلیدهای شناسایی و بارکد GS1 شناسایی‌شده است:

 • GTIN برای شناسایی اسکناس‌ها و سکه‌ها
 • GLN برای شناسایی مکان شرکا
 • SSCC برای شناسایی واحدهای حمل‌ونقل
 • کد باربری GS1-128 برای نشان دادن SSCC به جهت تضمین و قبض تحویل است.

مزایا و نتایج کار:

مزایای شفاف­سازی سیستم پرداخت نقدی در یک پروژه ویژه تحت حمایت وزارت اقتصاد و به رهبری GS1 آلمان به اثبات رسیده است. پس از تجزیه‌وتحلیل پروژه، ارائه‌دهنده خدمات نقدی به بازگشت سرمایه %27 (%ROI 27) و زمان بازپرداخت 3.5 در سال دست‌یافت. علاوه بر این، این شرکت می‌تواند فرایند نقدی شفاف‌تری را برای مشتریان خود ارائه دهد. اطلاعیه‌های الکترونیکی به       Bundesbank ارسال‌شده و ارائه‌دهنده خدمات لجستیک پول نقد، سود مشتری خود را نه‌تنها با کاهش هزینه‌های دستی، بلکه با افزایش پردازش سریع در پول نقد و کاهش قابل‌توجهی از اشتباهات فراهم کردند. آن‌ها همچنین از یک محیط بنیادین امن و شفاف سود می‌برند. جدای از بعضی از مسائل مربوط به بخشش سیستم‌ها، مانع اصلی اجرای استانداردهای XML GS1، ساختار آبشارهای پیام‌های الکترونیکی بود. علاوه بر این، مستندات نادرست برای استانداردها در این پروژه مورداستفاده قرار گرفت، با استفاده از دانش عمیق IT و کسب‌وکار شرکت‌کنندگان در هر دو طرف، پروژه با موفقیت به پایان رسید. یکی دیگر از عوامل موفقیت کلیدی، انگیزه بالای همه شرکت‌کنندگان بود. Gewetra می خواست برای دستیابی به مزیت رقابتی در بازار دست یابد. Bundesbank علاقه شدیدی به پذیرش سریع سیستم شفاف­سازی سیستم پرداخت نقدی را داشت. هر دو هدف 100٪ به دست آمد.

مراحل بعدی

با استفاده از دانش کنونی، Deutsche Bundesbank ثابت کرده که سیستم شفاف­سازی سیستم پرداخت نقدی کارآمد است. Gewetra در ارتباط با برنامه‌های وب موجود خود با سرویس شفاف­سازی سیستم پرداخت نقدی کار خواهد کرد. Gewetra همچنین به بهبود تصویری مثبت رسیده است. شفاف­سازی سیستم پرداخت نقدی، پلت فرم مرکزی برای مدیریت نقدی توسط Deutsche Bundesbank است. فرآیندهای اضافی مانند صورتحساب الکترونیکی و داده‌های اصلی ایجاد خواهد شد. به‌تدریج به‌احتمال‌زیاد این سیستم تنها کانال ارتباطی با Deutsche Bundesbank در بلندمدت خواهند بود. این نیز یک بحث قوی در داخل است. بحث­های جاری در بانک مرکزی اروپا برای معرفی یک سیستم هماهنگ نقدی در سطح اروپا در جریان است.

درباره استانداردهای GS1 eCom

GS1 eCom استانداردهای جهانی برای پیام‌های کسب‌وکار الکترونیک را فراهم می‌کند که اجازه می‌دهد سریع، کارآمد و دقیق انتقال خودکار داده‌های کسب‌وکار توافق شده بین شرکای تجاری انجام شود.eCom یک اصطلاح GS1 است که برای فناوری تبادل داده الکترونیک استفاده می‌شود که می‌تواند به‌عنوان «انتقال داده‌های ساخت‌یافته، توسط پیام‌های استانداردها توافق شده، از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر، به‌وسیله‌ی الکترونیک و با حداقل مداخله­ی انسانی » شناسایی شود.

XML یک‌زبان طراحی‌شده برای تبادل اطلاعات در اینترنت است. GS1 از XML برای ایجاد مجموعه‌ای از پیام‌های استاندارد برای GS1 EDI استفاده می‌کند. پیام‌های GS1 XML را می‌توان با استفاده از هر راه‌حل فنی یا پروتکل انتقال اینترنت به اشتراک گذاشت. بسیاری از استانداردهای XML برای پشتیبانی از فرآیندهایی مانند سفارش به نقدی (سفارش، تحویل و پرداخت)، حمل‌ونقل و تدارکات در جریان، وجود دارد،

GS1 eCom دو استاندارد مکمل برای پیام‌های تجاری ارائه می‌دهد:

 • GS1 XML، اطلاعات بیشتر در لینک زیر
 • GS1 EANCOM، اطلاعات بیشتر در لینک زیر
 • مزایای GS1 eCom در CRH در هلند

اهداف و مقاصد

هدف این بود که یک ابزار ساده برای این شرکت‌های کوچک‌تر توسعه دهیم تا بتوانند با شرکای تجاری خود تجارت الکترونیک را شروع کنند. این ابزار باید قادر به نمایش محتوای پیام‌های XML دریافت شده به روش قابل‌خواندن انسان باشد.

شرکا درگیر شامل:

 • GS1 بر اساس درخواست فروش هلند در ساخت‌وساز، این فرم‌های بی‌شکل را توسعه داد.
  • مصالح ساختمان CRH هلند، که مقر آن در دوبلین ایرلند است.

شرح برنامه

فرم‌های EB شامل دو قسمت فرعی می‌شوند:

 1. عمده‌فروش) تأمین‌کننده(

با استفاده از صفحات سبک در GS1 هلند، عمده‌فروش می‌تواند پیام سفارش XML را به تأمین‌کننده کوچک به‌عنوان ضمیمه ایمیل ارسال کند. سپس تأمین‌کننده ایمیلی دریافت می‌کند و پیوست را با ابزار ارائه‌شده توسط GS1 هلند باز می‌کند، پیام XML را به HTML تبدیل می‌کند و آن را در مرورگر وب نمایش می‌دهد.

 1. عمده‌فروش)قراردادی(

عمده‌فروش می‌تواند فایل توصیهXML را ارسال کند و فاکتور را به پیمانکار کوچکی که در طول روز در محل ساختمان واقع‌شده است، ارسال کند. با کمک دسترسی به اینترنت در سایت ساختمانی، پیمانکار می‌تواند فایل فرستاده‌شده به ایمیل را پیوست را دریافت کند، سپس پیوست را بازکرده و اطلاعات ارسالی نمایش داده‌شده توسط مرورگر وب را در قالب HTML را بخواند. پیمانکار در محل ساختمان و محل کار خود، می‌داند چه محصولاتی می‌آیند. با استفاده از همین روش، عمده‌فروش می‌تواند فاکتور را به‌عنوان ضمیمه ایمیل بفرستد.

استانداردهای GS1 eCom استفاده‌شده:

این راه‌حل بر اساس استاندارد GS1 XML با فرمت GS1 هلند بر اساس راهنمایی‌های پیاده‌سازی هلند است. پیام‌های استفاده‌شده عبارت‌اند از:

 • سفارش چندین حمل‌ونقل
 • Despatch Advice
 • صورتحساب

در این پیام‌ها، کلیدهای شناسایی GS1 استفاده می­شود: GTIN برای شناسایی محصولات و GLN برای شناسایی مکان‌ها و شرکا

مزایا و نتایج

این پروژه ثابت می‌کند که شرکت‌های کوچک می­توانند پیام‌های XML GS1 را پیاده‌سازی کنند، حتی اگر آن‌ها یک سیستم یکپارچه ERP نداشته باشند. با کمک یک ابزار ساده، آن‌ها می‌توانند فاکتورها را به‌صورت الکترونیکی ارسال کنند و هزینه‌ها را در فرآیند مالی صرفه‌جویی کنند.

مراحل بعدی کار

شکل و فرمت EB به‌صورت پایلوت تا اواخر ژانویه سال 2009 خواهد بود. گام‌های بعدی GS1 هلند برای شکل‌های EB در صنعت ساخت‌وساز به نتایج پایلوت ها بستگی دارد. GS1 هلند فرم‌های EB را برای سایر بخش‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد؛ بنابراین، آن‌ها باید به دستورالعمل‌های خاص بخش‌های مختلف GS1 متصل شوند. هلند دستورالعمل‌های اجرایی eCom را در هر بخش ایجاد می‌کند.

 

 • EDI مزیت رقابتی در صنعت لوازم‌آرایشی را به ارمغان می‌آورد

تن لوازم‌آرایشی در هرسال تولید می‌شود و به 30 کشور صادر می‌شود. بیش از 1000 کرم مختلف، ژل دوش، شامپو و غیره. دلیل این است که تولیدکنندگان لوازم‌آرایشی، رودولف لانهارت،  EDI را برای مدیریت تدارکات خود معرفی کردند.

تقریباً 10،000 یورو صرفه‌جویی در سال برای سازنده لوازم‌آرایشی Lenhart آلمان با معرفی EDI بر اساس استانداردهای GS1 ایجادشده است. Lenhart نه‌تنها صرفه‌جویی در هزینه، بلکه درعین‌حال افزایش بهره‌وری، رضایت مشتری و فرصت‌های بازار اضافی را نیز به همراه داشت.

هدف پروژه PROZEUS این است که سازمان‌دهی کلی کسب‌وکار شرکت را از طریق EDI سازمان‌دهی کند. به‌طور خاص، فرآیند سفارش، تحویل و صورتحساب باید با استفاده از انواع پیام‌های استانداردشده خودکار شود. این باعث می‌شود تا دریافت کالا در انبار Lenhart و جلوگیری از وضعیت موجود در فروشگاه‌ها از بین برود. پیام‌های حمل‌ونقل الکترونیکی / حمل‌ونقل (IFTMIN) و   پیام مشاوره الکترونیکی اولین اجزایEDI در اجرای eBusiness در تولیدکنندگان لوازم‌آرایشی بودند. این پیام‌های الکترونیکی بر اساس استاندارد EANCOM اجازه می­دهد Lenhart حضور تجاری خود را درمیان دیگران افزایش دهد و مبادله آن با دیگر شرکای تجاری مانند dm-drogerie شرکت افزایش یابد. نتایج دقیق پروژه Rudolf Lenhart GmbH در PROZEUS موجود است.

 PROZEUS در یک نگاه

PROZEUS یک پروژه مشترک توسط GS1 آلمان و IW Consult از طرف وزارت تجارت و فن‌آوری فدرال آلمان (BMWi) است. پروژه 2002 PROZEUS، برای ارتقاء صلاحیت کسب‌وکار شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) راه‌اندازی شد تا آن‌ها بتوانند در بازارهای جهانی برای خریدوفروش بر اساس فرآیندهای یکپارچه و استانداردها شرکت کنند.

 • نتیجه‌گیری

با توجه به نیاز روزافزون استفاده از EDI و ecom، به نظر می‌رسد در GS1 ایران نیز نیاز است تا این شرایط موردبررسی قرار گیرد. بررسی این سیستم‌ها در سایر عضوهای GS1، کمکی است در جهت پیاده‌سازی این شرایط در ایران.