جرثقیل سقفی

آشنایی با ماهنامه

هدف از نشر ماهنامه علمی– تخصصی در حوزه كدينگ:

گسترش سریع اقتصاد و تراکنش‌های دیجیتالی مرهون بکارگیری نظام‌های ساختار یافته اطلاعاتی، کدینگ و استانداردهای تبادل آن است.
درک این نیازمندی، موجب گشت که در سال 1374، مسئولین وزارت بازرگانی وقت به ایجاد مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران همت گماشته و پس از مطالعه‌ای جامع نظام EAN بین‌الملل را بعنوان گزینه مناسب برای پیاده‌سازی استانداردهای کدگذاری زنجیره‌های تامین در سطح ملی انتخاب نموده و نمایندگی آن را توسط مرکز اخذ نمایند. طی 20 سال گذشته مرکز ملی شماره ‌‌گذاری کالا و خدمات ایران تجربیات وسیعی را در حوزه استانداردسازی اطلاعات و نظام‏های کدینگ گردآوری نموده است. از جمله این تجربیات، تدوین نظام ملی کدینگ(ایران‌کد) است که در جایگاه خود دارای ارزش‌های بی‌بدیلی است. اما ماموریت اصلی مرکز را باید ایفای نقش نمایندگی GS1 جهانی(EAN سابق) و پیاده‌سازی و گسترش راهکارهای آن که براساس بهترین تجربیات جهانی برای روان‌سازی و کارآتر نمودن زنجیره‌های تامین تدوین شده اند، دانست.
اگر چه اکنون در کشور سازمان‌ها و نهادهای متعددی نظام‌های طبقه‌بندی و کدینگ را مورد توجه قرار داده و استفاده می‌نمایند لیکن، نقش محوری مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات را باید مورد توجه قرار داد. این نقش در کنار تجمیع دانش و تجربه 20 ساله، مرکز را در موقعیت قطب علمی و تجربه موضوع قرار می‌دهد. مرکز ملی شماره گذاری موظف است با شایستگی این نقش مهم را در پازل اقتصادی و توسعه کشور به درستی ایفا نماید. مدیران و کارشناسان مرکز ملی شماره گذاری باید با ارتقای توان، دانش، تجربه و ایجاد ساز و کارهای لازم این شایستگی را ایجاد و تضمین نمایند.

انتشار نشریه‌ای علمی – تخصصی در راستای این هدف است. ما امیدواریم از طریق این نشریه:

• آخرین یافته‌های علمی و تجربیات خود را با علاقمندان به موضوع به اشتراک گذاریم.
• فضایی برای بحث و تبادل نظر پیرامون مباحث و مسائل مبتلابه حوزه و از آن جمله معضلات پیش رو در مسیر توسعه اقتصادی کشور در زمینه مربوطه را ایجاد نماییم.
• اندیشمندان را به یاری خوانده و با شناسایی آن‌ها موجبات بهره‌مندی هر چه بیشتر جامعه از توانمندی ایشان را مهیا سازیم.
• شبکه پژوهشگران را ایجاد نموده و توسعه دهیم.
• برای دانش‌پژوهان جوان، فرصتی برای بیان اندیشه‌ها، به چالش کشیده شدن، یادگیری و مجرب شدن ایجاد نماییم.
• در این مسیر قطعا” به یاری شما نیازمند و امیدوار خواهیم بود.